Amrita Sher-Gil

 

Amikor először láttam a képeit, tudtam, hogy a modern India egyik legjelentősebb festőjével ismerkedem. Nem az én hozzáértésem tette ezt világossá, hanem az ő nagysága. Festményei kimagaslottak a környezetből.

1972-t írtak. Indiában akkor még nem ismerték el igazi nagyságát. Félig-meddig idegen volt, nyomasztotta néhány nagy indiai név és talán egykori modern életvitele. Büszke öntudata is szokatlan lehetett Indiában.

Amikor web-oldalunk névadójául választottuk, bár 2000-et írtak, még mindig a régi fél-elismertségről volt csak tudomásom. Óriási meglepetést és még nagyobb örömet okozott a hír, amire készülő India-témánkhoz adatokat gyűjtve bukkantam rá: a XX. század legjelentősebb 100 indiai személyisége közé választotta egy arra hivatott, tudósokból álló bizottság. Nem kis dologról van szó! India óriási birodalom, az angol gyarmati rendszer összeomlásában vezető szerepet játszott és óriásokat adott a világnak. Gondoljunk bele: Amrita Sher-Gil együtt szerepel Mahatma Gandhival, Jawaharlal Nehruval, Indira Gandhival, Tagore-ral, Radhakrishnannal, és sorolhatnám tovább a megmérhetetleneket.

Édesanyja magyar volt és a családja kiváló lehetett, hiszen nagybátyja az a Baktay Ervin, aki India művészetéről kétségtelenül a legátfogóbb és legélvezetesebb magyar művet írta.

Édesapja pandzsábi szik, és akár indiai, akár európai szemmel nézve gazdag, művelt ember volt. Az öröklött vagyont tanulásra, művelődésre költötte. Szanszkrit és perzsa nyelvészként írnak róla, öt nyelvet folyékonyan beszélt, foglalkozott filozófiával, teológiával, asztronómiával.

Nem lehetett nehéz Amritának rátalálni a művészetek ösvényére, élethivatásul a festészetet választani.

28 év adatott meg neki. Ez alatt a huszonnyolc év alatt  megismerkedett Európa festészetével, hosszú éveket töltött Indiában, zenei műveltségre tett szert, több nyelvet anyanyelvi szinten beszélt, tagja lett Párizs bohém művész-életének és a párizsi „Societé Nationale des Beaux Arts”-nak, megfestett 143 képet Párizsban, Magyarországon és Indiában. Erre csak zsenik képesek.

Gyönyörű, okos és művelt nőként nehezen viselte a mindenütt megjelenő ostobaságot, bigottériát, sznobizmust, kaptafázást.

Hihetetlenül érdekes egymás mellett látni párizsi modellekről, magyar kubikusról, parasztról és indiaiai nőkről, hegyi emberekről, érinthetetlenről készült képeit.

Az angol méltatás mellett egyetlen levelét tesszük közzé, szerintünk ez az egy levél többet mond Amrita Sher-Gilről, mint egy unalmas életrajz.

Született 1913-ban, elhúnyt 1941-ben.